OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Pozměňovací návrh k povinné certifikaci upraven

Pozměňovací návrh poslankyně Evy Fialové ke sněmovnímu tisku č. 677/0, tedy k návrhu zákona o výrobcích s ukončenou životností (§69 2c, viz příloha - ZDE),  který  navrhoval zavést povinnou certifikaci od 1.12021 pro  provozovatele zařízení  na demontáž, soustřeďování, skladování a zpracování veškerých odpadních elektrozařízení,   byl  změněn  (aktuální  znění ZDE)

Jedná  se novou zákonnou povinnost "zajistit ověření plnění povinnosti dle navrhovaného § 69 odst. 2 písm. b) odborně způsobilou třetí osobou, která je držitelem akreditace vydané Českým institutem pro akreditaci podle technických norem stanovených vyhláškou ministerstva a na vyzvání předložit ministerstvu písemnou zprávu o tomto ověření, která nebude starší tří let,

Mezi  hlavní  změny patří prodloužení  intervalu mezi  opakováním  certifikace ze dvou  let na tři  roky.  Dále je nově navrhováno  přechodné  období,  které  povinnost první certifikace posouvá  na  1. 7. 2023.

Obě změny jsou  ve prospěch  zpracovatelů,  kteří  tak  nejsou  vystaveni  nepředvídatelnosti  práva a ke dni  účinnosti návrhu  zákona nemusí  mít navrhované ověření,  jak  předpokládal původní návrh. Stanovení povinné certifikace na 2,5 roku nepochybně dává  větší  časový  prostor pro rozložení realizace. 

Úprava textu pozměňovacího  návrhu k  § 69 odst. 2 ale nemohla změnit skutečnost, že aktuálně existuje pouze jediný subjekt,  akreditovaný Českým institutem pro akreditaci, o.p.s., který by byl  oprávněn navrhované ověření  plnění  povinností  provádět. A v takovém  případě nelze vybírat  ověřovatele ani  podle kvality,  ale ani  podle ceny za realizaci ověření. 

Toto navrhované  zákonné ověřování plnění povinností při demontáži, soustřeďování, skladování, zpracování odpadních  elektrozařízení ovlivní  zpracovatele v důsledku  své administrativní náročnosti, nákladů za jeho realizaci (nutno  opakovat  každé  tři roky).  Zejména pro malé a střední zpracovatele přinese,  v případě schválení,  významné náklady a zátěž.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.